انواع دستگاه کارتخوان؛

 دستگاه های کارتخوان یا POS انواع مختلفی از نظر کاربرد و نحوه به کارگیری دارد.
 به طور کلی این دستگاه ها به دو دسته سیار و ثابت تقسیم می شوند، که باز هم به طور دقیق تر با بررسی انواع این دستگاه ها در ادامه می پردازیم.
 Dial-up POS نوعی از این دستگاه ها است که در بستر خط تلفن از آن استفاده می شود. نوع دیگر پایانه های فروش GPRS POS می باشد. این کارتخوان از خانواده کارتخوان های سیار می باشد. این نوع از دستگاه ها از طریق خدمات تلفن همراه به شبکه های بانکی متصل می شود و تراکنش را با استفاده از GPRS انجام می دهد. این دستگاه ها توسط یک عدد سیم کارت آماده ارائه خدمات می شوند.
کارتخوان GPRS در فروشگاه های بزرگ که پیک دارند کار برد دارد. همینطور در محل هایی که دسترسی به سایر خطوط تلفنی امکان پذیر نیست.
LAN POS ها نسل جدیدی از دستگاه های کارتخوان است، که امکان دریافت اطلاعات توسط شبکه های محلی، با سرعت بالا را فراهم می کند. این نوع دستگاه کارتخوان در مکان هایی که تعدد مشتری زیاد است و به سرعت بالا احتیاج می شود به کار می رود. همینطور در جاهایی که دسترسی به خط تلفن امکان پذیر نیست مورد استفاده قرار می گیرد. امکان راه اندازی چند پایانه به موازات هم و بدون استفاده از تلفن یا حداکثر استفاده از یک خط تلفن از دیگر ویژگی ها و کاربرد های این دستگاه است.
Bluetooth POS از انواع دیگر پایانه های فروش می باشدکه از فناوری بلوتوث استفاده می کند و قادر است تا شعاع 100 متریتراکنش ها را انجام دهد. این دستگاه ها در رستوران ها، مراکزی که چندین فعالیت گوناگون دارند، همینطور مراکزی که چندین صندوق پرداخت دارند مورد استفاده قرار می گیرد.